Prof. Dr. Shahid Abbas Abbasi
Prof. S. A. Abbasi, 1979-87 yıllarında Su Kaynakları Merkezi, Kozhikode Su Kalite ve Çevre Bölümünden sorumlu olduktan sonra 1987'den beri bir üniversite profesörüdür. 1984-1987 yılları arasında California State Üniversitesi'nde Misafir öğretim üyesiydi ve Minnesota, Florida, Kaliforniya, Berkeley, Malaya ve El-Ahsa üniversitelerinde Misafir Öğretim Üyesi olarak görev yaptı.

43 kitap, endeksli dergilerde 400'den fazla makale, 9 patent, 10.000'e yakın atıf ve 55'inde bir Hirsch Endeksi ile Prof Abbasi, proses güvenliği ve çevre mühendisliği alanlarında dünyanın önde gelen uzmanları arasında yer alıyor. Kendisi tarafından alınan sayısız ödül ve ödüller arasında, Çevre Mühendisliğinde Ulusal Tasarım Ödülü, Petrol Endüstrilerinde Güvenlik ve Tehlike Yönetimi için IPCL, Ulusal Hidroloji Ödülü, Uluslararası Tuzsuzlaşma Derneği'nin ödülü ve Ulusal Bilimler Akademisi'nin bursları ve Hint Kimya Mühendisleri Enstitüsü bursu.
Yönetim Kurulu Üyesi, BHÜ Mahkemesi Üyesi, IIT Roorkee ve çok sayıda üst düzey hükümet komitesinin başkanı / üyesidir. Abbasi aynı zamanda şiirleri (ghazal ve geet), kurgu ve karşılıklı inanç uyumunu teşvik etmek için yaptığı çalışmalarla tanınır.

1991'de Abbasi, Pondicherry Üniversitesi'nde kaza tahmini, risk değerlendirmesi ve iş güvenliği üzerine bir araştırma grubu kurmuş ve bu tarihten beri öncülük etmiştir. Grup, Asya'dakiler arasında en üretkendir ve bu alandaki Hindistan Ar-Ge itiş gücüne öncülük etmiştir.